Հոկտեմբերի 29-ին ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովում Նաիրա Զոհրաբյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել աշխատանքային նիստ՝ օրակարգում ունենալով Մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ռազմավարության նախագիծն ու դրանից բխող 2020-2022 թվականների գործողությունների ծրագիրը:
Հանձնաժողովը քննարկել է վերոնշյալ ծրագիրը եւ ներկայացրել դրա բարելավմանն ուղղված առաջարկներ՝ մասնավորապես քաղաքացիական եւ քաղաքական իրավունքների ու սոցիալ-տնտեսական իրավունքների պաշտպանության, հավասար իրավունքների եւ հավասար հնարավորությունների ապահովման ռազմավարական գերակայություններում:
Հանձնաժողովի անդամները ներկայացրել են առաջարկներ՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ռազմավարության նախագծում ներառելու համար:
Քննարկվել է նաեւ զանգվածային լրատվության միջոցների խնդիրները ռազմավարության նախագծում ավելի համապարփակ ներկայացնելու հարցը: Նշվել է, որ հանձնաժողովը կդիմի ՀՀ կառավարությանը՝ ներկայացված ռազմավարության նախագծի որոշ դրույթների հետ կապված պարզաբանումներ ստանալու, մասնավորապես փաստաթղթով առաջարկված՝ ատելության խոսքի քրեականացման մասով միջազգային փորձի վերաբերյալ տեղեկատվություն տրամադրելու հարցում:

29 октября в Постоянной комиссии НС по защите прав человека и социальным вопросам под председательством Н.Зограбян состоялось рабочее заседание, на котором обсуждены проект и программа действий Национальной стратегии защиты прав человека на 2020-2022 гг.
Комиссия обсудила названную программу и представила предложения по ее совершенствованию, в частности в обеспечении стратегических приоритетов – защиты гражданских, политических и социально-экономических прав, равных прав и равных возможностей.
Члены комиссии представили предложения для включения их в проект Национальной стратегии защиты прав человека.
Обсужден также вопрос более полного представления в стратегическом проекте проблем СМИ. Отмечено, что комиссия обратится в Правительство РА для получения разъяснений по определенным положениям проекта.